0
0

شهادت یا رحلت؟ / بررسی امکان مرگ طبیعی اهل بیت

63 بازدید

سلام،

یکی دیگر از شبهات و پنهانی‌هایی که در تاریخ انجام شده، شهادت پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) است. متأسفانه در تقویم‌ها نیز این مناسبت را به نام وفات ایشان ذکر کرده‌اند درحالی‌که اسنادی پیرامون شهادت ایشان موجود است.

بررسی معنای موت، رحلت، قتل و شهادت و تفاوت آنها

در ابتدا باید تفاوت بین الفاظ موت، رحلت، قتل و شهادت را بررسی و تحلیل نمایید.

موت به معنای خارج شدن روح از بدن درحالی‌که نقصی در جسم و بدن پیش نیاید که به‌اصطلاح مرگ طبیعی گفته می‌شود، و یا به معنای خارج شدن روح به معنای مطلق است. [1] رحلت نیز به همین معنا بوده و بیشتر به معنای مرگ طبیعی استفاده می‌شود.

قتل به معنای ازاله و خارج شدن روح از بدن است به صورتی که نقصی در جسم و بدن پیش آید و به‌وسیله شخصی که به آن قاتل گفته می‌شود. یعنی درصورتی‌که فردی، فردی را بکشد به این مرگ قتل گفته می‌شود. [2] [3]

حال این قتل گاهی در راه خدا بوده و شرایط مخصوص را دارد، که به آن شهادت گفته می‌شود و گاهی در راه خداوند متعال نبوده و مثلاً به دلیل خصومت‌های شخصی بوده است که در این حال شهید به‌حساب نمی‌آید.

شهادت تمام معصومین

آنچه که در اینجا از آن سؤال می‌شود این است که آیا اصلاً مرگ طبیعی برای معصومین ممکن است و یا اینکه ممکن نبوده و تمامی آنها را به شهادت رسانده‌اند. بسیاری از علمای شیعه بر این معتقدند که مرگ طبیعی برای ائمه و پیامبر (علیهم‌السلام) ممکن نبوده و همه به شهادت رسیده‌اند.

در اینجا به بیان روایاتی که بدین مضمون دلالت دارند می‌پردازیم:

محمد ابن حسن صفار که یکی از شاگردان امام حسن عسگری (علیه‌السلام) می‌باشد در کتاب بصائر الدرجات و علامه مجلسی نیز از ایشان نقل می‌کند که امام صادق (علیه‌السلام) فرمودند:

مَا مِنْ نَبِيٍّ وَ لَا وَصِيٍّ إِلَّا شَهِيدٌ. [4] [5] (هیچ نبی و یا وصی نیست مگر این‌که شهید می‌شود.)

مرحوم طبرسی در کتاب تاج الموالید از امام رضا و امام صادق (علیهماالسلام) روایت می‌کند:

و اللّه ما منّا إلّا شهيد مقتول. [6] (به خدا سوگند هیچ‌یک از ما نیست مگر این‌که مقتول و شهید است.)

علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار از امام حسن (علیه‌السلام) نقل می‌کند که فرمود:

مَا مِنَّا إِلَّا مَسْمُومٌ أَوْ مَقْتُولٌ. [7] (هیچ‌یک از ما نیست مگر این‌که یا مسموم یا کشته می‌شود.)

شیخ صدوق در کتاب من لایحضره الفقیه و امالی از امام رضا (علیه‌السلام) نقل می‌کند که فرمود:

وَ اللَّهِ مَا مِنَّا إِلَّا مَقْتُولٌ شَهِيد. [8] (به خدا سوگند هیچ‌یک از ما نیست مگر این‌که مقتول و شهید است.)

شیخ طبرسی در کتاب إعلام الورى بأعلام الهدى در باب زندگانی امام حسن عسکری (علیه‌السلام)، و ابن شهرآشوب نیز در کتاب مناقب آل ابی‌طالب علیهم‌السلام، و علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار از امام صادق (علیه‌السلام) نقل می‌کنند که فرمود:

و اللّه ما منّا إلّا مقتول شهيد. [9] [10] [11] [12] (به خدا سوگند هیچ‌یک از ما نیست مگر این‌که مقتول و شهید است.)

اما ظاهراً خود مرحوم طبرسی با این قول موافق نیست چرا که در ابتدا می‌گوید: و استدلّوا في ذلك (شهادت تمامی ائمه)، و در انتها نیز می‌فرماید: و اللّه أعلم بحقيقة ذلك.

در این روایات إلا که ادات استثنا می‌باشد، بعد از ما و لا که از ادات نفی هستند قرار گرفته است که دلالت بر حصر می‌کند.

و آنچه که از این روایات به دست می‌آید این است که تمامی اهل‌بیت (علیهم‌السلام) به مرگ طبیعی از بین نمی‌روند و حتماً با شهادت از این جهان کوچ می‌کنند.

شهادت یا رحلت پیامبر

هرچند که دیگر نیاز نیست تا بررسی کنیم که آیا پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) با مرگ طبیعی از دنیا رفته‌اند یا با شهادت. چرا که اثبات شده است که تمامی ائمه با شهادت از دنیا رفته‌اند نه با مرگ طبیعی. اما بااین‌حال شواهد شهادت حضرت را ذکر می‌کنیم تا برای کسانی قائل به امکان مرگ طبیعی اهل‌بیت (علیهم‌السلام) هستند نیز حجت تمام شود.

نظر علمای شیعه در شهادت پیامبر

همان‌طور که بیان شد، اکثر شیعیان بر این باورند که اهل‌بیت و نیز پیامبر اسلام (علیهم‌السلام) با مرگ طبیعی از دنیا نرفته‌اند که دو مورد از آنها را نام بر می‌نمایم:

شیخ طوسی در کتاب تهذیب الأحکام و علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار نقل از التهذیب می‌فرماید:

وَ قُبِضَ بِالْمَدِينَةِ مَسْمُوماً يَوْمَ الْإِثْنَيْنِ لِلَيْلَتَيْنِ بَقِيَتَا مِنْ صَفَرٍ. [13] [14] (رسول خدا صلی‌الله علیه و آله و سلم در روز دوشنبه 28 صفر در مدینه درحالی‌که مسموم شده بود از دنیا رفت.)

شیخ مفید در کتاب المقنعة می‌فرماید:

و قبض بالمدينة مسموما يوم الإثنين لليلتين بقيتا من صفر. [15] (رسول خدا صلی‌الله علیه و آله و سلم در روز دوشنبه 28 صفر در مدینه درحالی‌که مسموم شده بود از دنیا رفت.)

دلایل شهادت پیامبر

شواهد زیادی برای مسمومیت حضرت موجود است که بنده به آنچه در دسترس داشتم اشاره می‌کنم:

در تفسیر عیاشی و دیگر کتب از امام صادق (علیه‌السلام) نقل شده است که فرمود:

تَدْرُونَ مَاتَ النَّبِيُّ أَوْ قُتِلَ إِنَّ اللَّهَ يَقُولُ أَ فَإِنْ ماتَ أَوْ قُتِلَ انْقَلَبْتُمْ عَلى أَعْقابِكُمْ فَسُمَّ قَبْلَ الْمَوْتِ إِنَّهُمَا سَقَتَاهُ فَقُلْنَا إِنَّهُمَا وَ أَبُوهُمَا شَرُّ مَنْ خَلَقَ اللَّهُ. [16] (آیا می‌دانید که پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) فوت کرد یا کشته شد؟ خداوند می‌فرماید: «آیا اگر او بمیرد و یا کشته شود عقب‌گرد می‌کنید؟» پس پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) قبل از موت مسموم شد! آن دو به ایشان سم خوراندند! ما گفتیم: آن دو و پدرانشان بدترین کسانی هستند که خدا خلق کرده است.)

حاکم نیشابوری در کتاب المستدرک علی الصحیحین می‌گوید:

وَالله لَقَد سُمَّ رَسُولُ اللهِ. [17] (به خدا قسم رسول خدا (صلی‌الله علیه و آله) مسموم از دنیا رفت.)

سلیم ابن قیس هلالی نقل می‌کند:

فَقَامَ إِلَيْهِ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ ص وَ هُوَ يَبْكِي فَقَالَ [بِأَبِي أَنْتَ وَ أُمِّي‏] يَا نَبِيَّ اللَّهِ أَ تُقْتَلُ؟ قَالَ نَعَمْ أَهْلِكُ شَهِيداً بِالسَّم. [18] (پس علی بن ابی‌طالب (علیه‌السلام) ایستاد و درحالی‌که گریه می‌کرد، فرمود: پدر و مادرم فدایت ای پیامبر خدا! آیا کشته می‌شوی؟! حضرت فرمود: بله، به‌وسیله سمّ به شهادت می‌رسم.)

علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار و ابن شهرآشوب در کتاب مناقب از امام صادق (علیه‌السلام) نقل می‌کند که فرمود:

قَالَ الْحَسَنُ بْنُ عَلِيٍّ علیه‌السلام لِأَهْلِ بَيْتِهِ يَا قَوْمِ إِنِّي أَمُوتُ بِالسَّمِّ كَمَا مَاتَ رَسُولُ اللَّهِ صلی‌الله علیه و آله. [19] [20] (امام حسن به اهل‌بیت خود فرمود: من به‌وسیله زهر خواهم مرد، همان‌طور که پیغمبر معظم اسلام صلی‌الله علیه و آله به‌وسیله زهر از دنیا رفت.)

شهادت پیامبر به دست حفصه و عایشه

اما سؤال اینجاست که شهادت پیامبر به دست چه کسی انجام شده است که دو تن از افرادی که مشکوک به قاتل بودن هستند، حفصه و عائشة می‌باشند. در اینجا به شواهدی که برای قتل به دست حفصه و عائشة است می‌پردازیم:

منابع شیعه

مرحوم علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار از الصراط المستقیم نقل می‌کند:

أَنَّهُ أَعْلَمَ حَفْصَةَ أَنَّ أَبَاهَا وَ أَبَا بَكْرٍ يَلِيَانِ الْأَمْرَ فَأَفْشَتْ إِلَى عَائِشَةَ فَأَفْشَتْ إِلَى أَبِيهَا فَأَفْشَى إِلَى صَاحِبِهِ فَاجْتَمَعَا عَلَى أَنْ يَسْتَعْجِلَا ذَلِكَ عَلَى أَنْ يَسْقِيَاهُ سَمّا. [21] (پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) حفصه را آگاه کردند که پدرش (عمر) و ابوبکر امارت را به دست می‌گیرند، حفصه این سرّ را برای عایشه فاش کرد و عایشه هم برای پدرش گفت: و ابوبکر هم به عمر گفت. پس آن دو (ابوبکر و عمر) جمع شدند برای این‌که این امر زودتر اتفاق بیفتد، پیامبر را مسموم کنند.)

در تفسیر عیاشی و دیگر کتب از امام صادق (علیه‌السلام) نقل شده است که فرمود:

تَدْرُونَ مَاتَ النَّبِيُّ أَوْ قُتِلَ إِنَّ اللَّهَ يَقُولُ أَ فَإِنْ ماتَ أَوْ قُتِلَ انْقَلَبْتُمْ عَلى أَعْقابِكُمْ فَسُمَّ قَبْلَ الْمَوْتِ إِنَّهُمَا سَقَتَاهُ فَقُلْنَا إِنَّهُمَا وَ أَبُوهُمَا شَرُّ مَنْ خَلَقَ اللَّهُ. [22] (آیا می‌دانید که پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) فوت کرد یا کشته شد؟ خداوند می‌فرماید: «آیا اگر او بمیرد و یا کشته شود عقب‌گرد می‌کنید؟» پس پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) قبل از موت مسموم شد! آن دو به ایشان سم خوراندند! ما گفتیم: آن دو و پدرانشان بدترین کسانی هستند که خدا خلق کرده است.)

هرچند که در این روایت کسی به‌عنوان قاتل مشخص نشده است و تنها دو نفر به‌عنوان قاتل شمرده شده‌اند. اما چون سقتاه مؤنث و تثنیه آمده و پدر هر دو نفرین شده‌اند ظاهراً آنچه متبادر به ذهن است حفصه و عائشة است.

منابع اهل تسنن

صحیح بخاری از عائشة نقل می‌کند:

لَدَدْنَاهُ فِي مَرَضِهِ فَجَعَلَ يُشِيرُ إِلَيْنَا: أَنْ لَا تَلُدُّونِي، فَقُلْنَا: كَرَاهِيَةُ الْمَرِيضِ لِلدَّوَاء فَلَمَّا أَفَاقَ قَالَ: أَ لَمْ أَنْهَكُمْ أَنْ تَلُدُّونِي؟ قُلْنَا: كَرَاهِيَةَ الْمَرِيضِ لِلدَّوَاءِ، فَقَالَ: لَا يَبْقَى أَحَدٌ فِي الْبَيْتِ إِلَّا لُدَّ، وَ أَنَا أَنْظُرُ، إِلَّا الْعَبَّاسَ فَإِنَّهُ لَمْ يَشْهَدْكُمْ. [23] (به پیامبر در مرضش دوا خوراندیم، پیامبر به ما اشاره کرد که به من دوا نخورانید. گفتیم: به‌خاطر کراهت مریض از دواست! پس وقتی حالشان افاقه پیدا کرد فرمود: آیا شما را نهی نکردم که به من دوا نخورانید؟ گفتیم: (گمان کردیم سخن شما به‌خاطر) کراهت دواست! پس پیامبر فرمود: هر کس در خانه است در برابر چشم من باید دوا بخورد به جز عمویم عباس که در کنار شما حضور نداشت.)

مسند احمد ابن حنبل از عائشة نقل می‌کند:

لَدَدْنَا رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي مَرَضِهِ، فَأَشَارَ:” أَنْ لَا تَلُدُّونِي” قُلْنَا: كَرَاهِيَةُ الْمَرِيضِ لِلدَّوَاءِ، فَلَمَّا أَفَاقَ قَالَ:” أَلَمْ أَنْهَكُمْ أَنْ لَا تَلُدُّونِي؟” قَالَ:” لَا يَبْقَى مِنْكُمْ أَحَدٌ إِلَّا لُدَّ غَيْرُ الْعَبَّاسِ، فَإِنَّهُ لَمْ يَشْهَدْكُنَّ”. [24] (به پیامبر در مرضش دوا خوراندیم، پس به ما اشاره کرد که به من دوا نخورانید، گفتم: به‌خاطر کراهت مریض از دواست. وقتی پیامبر حالشان افاقه پیدا کرد فرمود: آیا شما را نهی نکردم که به من دوا نخورانید؟! فرمود: هیچ‌یک از شما باقی نمی‌ماند مگر این‌که دوا بخورد، غیر از عباس چون او شاهد شما زنان نبود.)

تفسیر عیاشی در سبب نزول آیات اول سوره تحریم می‌نویسد:

أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلیه الله علیه و آله كَانَ فِي بَعْضِ بُيُوتِ نِسَائِهِ- وَ كَانَتْ مَارِيَةُ الْقِبْطِيَّةُ تَكُونُ مَعَهُ تَخْدُمُهُ- وَ كَانَ ذَاتَ يَوْمٍ فِي بَيْت حَفْصَةَ فَذَهَبَتْ حَفْصَةُ فِي حَاجَةٍ لَهَا- فَتَنَاوَلَ رَسُولُ اللَّهِ مَارِيَةَ، فَعَلِمَتْ حَفْصَةُ بِذَلِكَ فَغَضِبَتْ- وَ أَقْبَلَتْ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صلی‌الله علیه و آله وَ قَالَتْ يَا رَسُولَ اللَّهِ هَذَا فِي يَوْمِي وَ فِي دَارِي وَ عَلَى فِرَاشِي- فَاسْتَحْيَا رَسُولُ اللَّهِ مِنْهَا، فَقَالَ كَفَى فَقَدْ حَرَّمْتُ مَارِيَةَ عَلَى نَفْسِي- وَ لَا أَطَؤُهَا بَعْدَ هَذَا أَبَداً- وَ أَنَا أُفْضِي إِلَيْكَ سِرّاً فَإِنْ أَنْتِ أَخْبَرْتِ بِهِ- فَعَلَيْكِ لَعْنَةُ اللَّهِ وَ الْمَلائِكَةِ وَ النَّاسِ أَجْمَعِينَ فَقَالَتْ نَعَمْ مَا هُوَ فَقَالَ إِنَّ أَبَا بَكْرٍ يَلِي الْخِلَافَةَ بَعْدِي- ثُمَّ مِنْ بَعْدِهِ أَبُوكِ فَقَالَتْ مَنْ أَخْبَرَكِ بِهَذَا قَالَ اللَّهُ أَخْبَرَنِي- فَأَخْبَرَتْ حَفْصَةُ عَائِشَةَ مِنْ يَوْمِهَا ذَلِكَ- وَ أَخْبَرَتْ عَائِشَةُ أَبَا بَكْرٍ فَجَاءَ أَبُو بَكْرٍ إِلَى عُمَرَ فَقَالَ لَهُ- إِنَّ عَائِشَةَ أَخْبَرَتْنِي عَنْ حَفْصَةَ بِشَيْ‏ءٍ- وَ لَا أَثِقُ بِقَوْلِهَا فَاسْأَلْ أَنْتَ حَفْصَةَ، فَجَاءَ عُمَرُ إِلَى حَفْصَةَ، فَقَالَ لَهَا مَا هَذَا الَّذِي أَخْبَرَتْ عَنْكِ عَائِشَةُ، فَأَنْكَرَتْ ذَلِكَ قَالَتْ مَا قُلْتُ لَهَا مِنْ ذَلِكَ شَيْئاً، فَقَالَ لَهَا عُمَرُ إِنْ كَانَ هَذَا حَقّاً فَأَخْبِرِينَا حَتَّى نَتَقَدَّمَ فِيهِ، فَقَالَتْ نَعَمْ قَدْ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ذَلِكَ- فَاجْتَمَعَ … عَلَى أَنْ يَسُمُّوا رَسُولَ اللَّهِ فَنَزَلَ جَبْرَئِيلُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صلی‌الله علیه و آله بِهَذِهِ السُّورَةِ يا أَيُّهَا النَّبِيُّ لِمَ تُحَرِّمُ ما أَحَلَّ اللَّهُ لَكَ إِلَى قَوْلِهِ تَحِلَّةَ أَيْمانِكُم. ‏[25] (سبب نزول این سوره این بود که رسول خدا (صلی‌الله علیه و آله) در خانه (اتاق) بعضی از زنانشان بودند و ماریه قبطیه همراه پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) بود و به ایشان خدمت می‌کرد. روزی که پیامبر در خانه حفصه بودند، حفصه برای حاجتی بیرون رفت. پس رسول خدا (صلی‌الله علیه و آله) ماریه را در آغوش گرفتند. پس حفصه از این جریان با خبر شد و غضب کرد. خدمت رسول خدا (صلی‌الله علیه و آله) آمد و گفت: ای رسول خدا! در روزی که نوبت من است و در خانه من و بر روی بستر من! پس پیامبر از او شرم کرد و فرمود: دست نگه‌دار (و برای این‌که او را راضی کند فرمود) ماریه را بر خود حرام کردم و بعدازاین هرگز با او هم‌بستر نخواهم شد و من رازی را برای تو فاش می‌کنم که اگر آن را به کسی بگویی لعنت خدا و همه ملائکه و همه مردم بر تو باد. حفصه گفت: قبول می‌کنم. آن راز چیست؟ حضرت فرمود: همانا بعد از من ابوبکر خلافت را به دست می‌گیرد و بعد از او پدر توست. حفصه پرسید: چه کسی این را به تو خبر داده است؟ فرمود: خداوند دانا و خبیر به من خبر داده است. پس حفصه در همان روز این خبر را به عایشه داد و عایشه هم این خبر را به ابوبکر داد و ابوبکر نزد عمر آمد و به او گفت: عایشه از قول حفصه خبری به من داده که اطمینان به قول او ندارم! پس تو از حفصه سؤال کن. عمر نزد حفصه آمد و به او گفت: این چیست که عایشه از قول تو نقل می‌کند؟ حفصه منکر شد و گفت: من چیزی به عایشه نگفتم! عمر به او گفت: اگر این خبر صحیح است، به ما بگو تا آن را جلو بیندازیم! حفصه گفت: بله، رسول خدا (صلی‌الله علیه و آله) چنین فرمود. پس چهار نفری جمع شدند که رسول خدا (صلی‌الله علیه و آله) را مسموم کنند.

پس جبرئیل همراه این سوره بر پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) فرود آمد. گفت: ﴿وَأَظهَرهُ اللهُ عَلَیهِ﴾ (39)یعنی: خدا برای پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) آشکار کرد که حفصه سرّ را برای دیگران فاش کرده و آنان اهتمام به قتل پیامبر کردند. ﴿عَرَّفَ بَعضَهُ﴾ یعنی: پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) بعضی از آن چه را که خداوند به او خبر داده بود را به حفصه گفت و فرمود: چرا آن چه را به تو گفته بودم به دیگران خبر دادی؟ ﴿وَ أعرَضَ عَن بَعضٍ﴾ یعنی: پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) به او خبر نداد که می‌داند آنان اهتمام به کشتن ایشان کرده‌اند.)

هرچند که این متون از کتب اهل تسنن بوده و راوی آن نیز عائشة است و از نظر سندی فاقد صلاحیت است اما طبق قاعده عقلی، اقرار العقلاء علی انفسهم جائز (اعتراف عاقل بر ضد خود جائز است) و مقبول است.

امیدوارم که توانسته باشم، شهادت ایشان را برای شما به اثبات رسانم. در انتهای همین صفحه منتظر نظرات شما هستم.

موفق و پیروز باشید.


[1] فروق اللغویة، ص97

[2] کتاب العین، ج5، ص127

[3] فروق اللغویة، ص97

[4] بصائر الدرجات، ج1، ص503

[5] بحارالأنوار، ج17، ص405

[6] تاج الموالید، ص106

[7] بحارالأنوار، ج27، ص217

[8] من لا یحضره الفقیه، ج2، ص585

[9] إعلام الورى بأعلام الهدى، ج‏2، ص132

[10] مناقب آل أبي طالب عليهم السلام (لابن شهرآشوب)، ج‏2، ص209

[11] بحار الأنوار، ج‏27، ص209

[12] بحار الأنوار، ج‏50، ص238

[13] تهذیب الأحکام، ج6، ص2

[14] بحارالأنوار، ج22، ص514 به نقل از التهذیب

[15] المقنعة، ص456

[16] تفسیر عیاشی، ج1، ص200 – تفسیر البرهان، ج1، ص700 – بحارالأنوار، ج22، ص516 و ج28، ص516 و ج31، ص641

[17] المستدرک علی الصحیحین، ج3، ص61(خودم ندیده ام)

[18] کتاب سلیم ابن قیس الهلالی، ج2، ص838

[19] بحارالأنوار، ج43، ص327

[20] مناقب آل أبي طالب عليهم السلام، ج‏4، ص8

[21] بحارالأنوار، ج22، ص246

[22] تفسیر عیاشی، ج1، ص200 – تفسیر البرهان، ج1، ص700 – بحارالأنوار، ج22، ص516 و ج28، ص516 و ج31، ص641

[23] صحیح بخاری، ج7، ص104 و 105 – همان، ج9، ص128

[24] مسند احمد ابن حنبل، ج40، ص308

[25] تفسیر عیاشی، ج2، ص375 و 376 – بحارالأنوار، ج22، ص239

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://fanaus.ir/?p=1584
ابوطالب خانی
طلبه و محصل علوم دینی و سرباز حضرت حجت ابن الحسن (عجل الله تعالی فرجه) و خادم پایگاه اینترنتی فانوس سعادت. علاقه مند به کلمات ناب اهل بیت
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد شهادت یا رحلت؟ / بررسی امکان مرگ طبیعی اهل بیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 5 =

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.