0

25 ذی القعدة چه روزی است و دحو الأرض چیست؟

439 بازدید
دحو الأرض

در روایات و اسناد کهن دینی، روز بیست و پنجم ماه ذی‌القعده به نام روز دحو الارض معرفی شده [1] و گفته شده در چنین روزی اولین خشکی‌های زمین که به طور کامل زیر آب بود در محل کعبه نمایان شد. در آداب اسلامی این روز بسیار پرفضیلت دانسته شده و دعا و عبادات خاصی برای آن بیان شده است. همچنین این روز طبق اسناد دینی و روایی، روز ولادت حضرت ابراهیم (علیه‌السلام) و حضرت عیسی (علیه‌السلام) [2] و مستقر شدن کشتی حضرت نوح بر کوه جودی [3] است.

دحْو الارض، اصطلاحی قرآنی و حدیثی است. منظور از دحو الارض بیرون آمدن خشکی‌های گسترده زمین از زیر آب است. بنا بر برخی روایات و منابع کهن اسلامی، زمین در ابتدا زیر آب بوده است و تمام زمین را آب تشکیل داده بوده است و سپس خشکی‌ها از آب سر برآورده‌اند. روز بیرون آمدن خشکی‌ها [یا روز آغاز آن] روز دحو الارض نامیده شده است. بنا بر برخی احادیث و کتاب‌های تاریخی، نخستین جایی که از زمین سر برآورد، مکه یا کعبه بوده است. [4] دحو به معنای گسترش دادن و آماده‌کردن، [5] و «دحو الارض» به معنای گسترش دادن زمین و آماده‌کردن آن برای زندگی انسان [6] است.


[1] من لا یحضره الفقیه، ج2، ص241و242

[2] من لا یحضره الفقیه، ج2، ص89

[3] مصباح المتهجد، ج2، ص820

[4] من لا یحضره الفقیه، ج2، ص241

[5] معجم مقاییس اللغة، ج2، ص333

[6] بحار الأنوار، ج54، ص21

پیشنهاد:   چرا اميرالمؤمنین از همسرش دفاع نكرد؟؟
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://fanaus.ir/?p=1438
ابوطالب خانی
سرباز حضرت حجت ابن الحسن(عجل الله تعالی فرجه) و محصل مرکز تخصصی علوم حدیث قم و خادم پایگاه اینترنتی فانوس سعادت. علاقه مند به کلمات ناب اهل بیت
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 25 ذی القعدة چه روزی است و دحو الأرض چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.