0

رساله حقوق امام سجاد چیست؟

111 بازدید
رساله حقوق امام سجاد

سلام،

یکی دیگر از احادیثی که دارای مضامین بسیار بالایی بوده و درعین‌حال بسیار طولانی است، رساله حقوق امام سجاد (علیه‌السلام) است.

رسالۀ حقوق امام سجاد (علیه‌السلام)، حدیثی طولانی است که بیش از پنجاه تکلیف و وظیفۀ انسان نسبت به خود و دیگران را در بردارد. منظور از حقوق، تنها حقوق واجب نبوده و حقوق مستحب، اخلاقی و عرفانی را نیز شامل می‌شود.

قدیمی‌ترین منابع حدیثی که این رساله را به طور کامل ثبت کرده‌اند، عبارت‌اند از:

تحف العقول، حسن بن علی بن حسین بن شعبه حرانی (متوفی ۳۸۱ق)؛
الخصال، ابوجعفر محمد بن علی بن حسین بابویه قمی (شیخ صدوق)، متوفی 382ق؛
من لا یحضره الفقیه، شیخ صدوق.
 و البته هر سه کتب با کمی اختلاف یک حدیث را بیان داشته‌اند.

امام سجاد (علیه‌السلام) در این رساله به بیان انواع حقوقی که مراعات آن بر انسان لازم است، می‌پردازند که می‌توان این حقوق را در سه دستۀ کلی بررسی کرد. این سه دسته را که در احصای امام به پنجاه حق می‌رسد، می باید جامع‌ترین منشور حقوقی دانست که در متون دینی به‌صورت یکجا بیان شده است.

ممکن است این سؤال مطرح گردد که آیا این رساله به معنای حقوق مصطلح امروزی است؟

در پاسخ می‌توان گفت باتوجه‌به اینکه این وظایف نسبت به آحاد افراد جامعه مطرح شده و همگان می‌توانند چنین مطالبه‌ای را از هم داشته باشند، وظایف مطرح شده را می‌توان به‌نوعی بیان «منشور حقوق عمومی» از دیدگاه ایشان دانست. هرچند با تتبع در متون دینی و منابع فقه اسلامی می‌توان دسته‌بندی‌های دیگری نیز یافت.

تنها مجموعه کامل تصویری رساله حقوق امام سجاد (علیه‌السلام) توسط پایگاه فانوس سعادت تولید شده که به‌زودی تنها مجموعه تصویری این رساله به‌صورت کامل بارگذاری خواهد شد.

امیدوارم که این پست برای شما مفید بوده باشد.

موفق و پیروز باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://fanaus.ir/?p=1443
ابوطالب خانی
طلبه و محصل علوم دینی و سرباز حضرت حجت ابن الحسن (عجل الله تعالی فرجه) و خادم پایگاه اینترنتی فانوس سعادت. علاقه مند به کلمات ناب اهل بیت
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد رساله حقوق امام سجاد چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.